Daisypath -

11 Kasım 2013 Pazartesi

2 Yıllık Serüven

Tam 2 yıl önce bugün aldım seni kucağıma yavrum. Seninle geçirdiğim ilk günlerdeki haz çok farklıydı. Kokunu içime çektiğimde bayılacak gibi hissediyordum kendimi. Derler ya yeni doğan bebek cennet kokar diye, sanırım doğru bu. Anne olmanın heyecanı, doğumdan kaynaklı ağrılar ve sana bakma yükümlülüğü birbirine karışmıştı, şaşkındım biraz. Artık SEN vardın hayatımızda ve hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı. Baban da en az benim kadar şaşkındı, "Artık daha fazla çalışmam lazım" diyordu. Sen doğar doğmaz "Parmakları tam mı?" diye sormuş. Sen artık bizim gerçek anlamda her şeyimizsin. Bizim yaşamımız da artık daha çok senin için, senin daha iyi koşullarda büyümen, okuman, yetişmen için adanmış hayatlar. Evet insan anne baba olmadan anlayamıyor ne demek olduğunu. Gerçekten çok mutluyum herşeyden önce sağlıklı olduğun için ve cin gibi bir kıza sahip olduğum için:)) İyi ki varsın yavrum, iyi ki katıldın hayatımıza.

2 senedir aralıksız birlikteyiz. Planlar böyle değildi, çalışacaktım. Ama seni bakıcıya ya da başka birine teslim etmeye gönlüm el vermedi. Kapıdan her çıkışımda arkamdan ağlamana dayanamadım. İlk önce 1 yaşına kadar yanında olayım dedim. Sonra 2 yaş derken son kararımız kreş yaşı yani sen 3 yaşına gelene kadar seninle birlikte olmak. Seni gönlümce büyüttüğüm, seninle biirlikte olduğum için çok mutluyum. Senin yetiştirme tarzın başkalarının insiyatifinde olmamalıydı, çok çok iyi oldu.

Artık 2 yaşındasın. Kendini çok güzel ifade edebiliyorsun. Her derdini anlatıyorsun. Sadece "r" harfini söyleyemiyorsun, "l" ya da "y" kullanıyorsun yerine. "ü" ve "ö" harfleri yerine de "u" ve "o" kullanıyorsun. Guneş (güneş), koy (köy) gibi.

1-10 arası Türkçe ve İngilizce sayabiliyorsun. 1-4 arası rakamları tanıyorsun.

Twinkle twinkle little star, one two buckle my shoe şarkılarını ezbere söyleyebiliyorsun, hatta one two bucle my shoe şarkısının sözlerini çevirebiliyorsun. En çok da The Wheels On The Bus şarkısını seviyorsun. Bu şarkının nerdeyse bütün videolarını izledik sayende, canlandırma yapıyorsun sözlerine. Bir de havuzda yüzen bebek videolarına bayılıyorsun :))

Bu aralar en çok Barış Manço'nun Arkadaşım Eşek şarkısını söylüyor ve dinliyorsun.

Bu aralar sen ne istersen o yapılsın istiyorsun. Bu durum bizi her ne kadar zorlasa da sanırım bu da geçirmemiz gereken aşamalardan. Hiçbir şeyini kimseyle paylaşmak istemiyorsun. Evde ki halılar dahil :)) Halıların yıkamaya gitmesi bile problem oluyor :))

En çok çocuk parkına gitmeyi, trambolinde zıplamayı ve dans etmeyi seviyorsun. Hareketli aktiviteler favorin yani. Boyalarla uğraşmayı da seviyorsun. Artık kitaplar da ilgini çekiyor. Kitaplarının olduğu rafın önündeki koltuğuna oturup kitap karıştırıyorsun. Çok hoşuma gidiyor bu halin. Birlikte okuduğumuz kitaplardaki cümleleri tekrarlıyorsun zaman zaman.

Yaptığımız aktiviteleri sergilemeyi seviyorsun. Biter bitmez götürüp mantar panoya asıyorsun. Hatta masanda küçük kağıtlara yaptığın resimleri de daha doğrusu karalamaları da götürüp asıyorsun panona.

Artık elimizden tutarak, hatta ben ve baban biraz cesaretlenirsek zaman zaman kendi kendine de merdivenleri inip çıkabiliyorsun. Sanırım bu aralar en çok istediğin şey yardımsız merdiven inip çıkabilmek. Oldukça cesursun, ama ben ve baban sana birşey olacak diye çok korkuyoruz. Senin değil bizim cesarete ihtiyacımız var yani :)

En çok Kuğulu Park'ı seviyorsun. Nereye gitmek istersin diye sorduğumuzda mutlaka Kuğulu Park diyorsun.

Hala benden ayrı 1 saat dahi geçirmen sorun oluyor. Yapışık ikiz yaşantımız devam ediyor:)) Hala emiyorsun ve sanırım memeden vazgeçmen oldukça zor olacak.

En çok sevdiğin oyuncağın KÖPÜŞ. Onsuz asla uyumuyorsun. Parka bile onunla gidiyoruz bazen. En çok ahşap bloklarla oynamayı seviyorsun ve bu konuda oldukça başarılısın.

Şekilleriden daire, yıldız, kare, üçgen, elips, kalp ve renklerden kırmızı, sarı, mavi, yeşil ve turuncuyu biliyorsun.

Kendi kendine oynamaktan çok birinin sana eşlik etmesini seviyorsun. Yaşıtlarından çok kendinden büyüklerle vakit geçirmeyi seviyorsun.

Teşekkür etmeyi öğrendin. Birisi sana birşey verdiğinde ya da yaptığında teşekkür ediyorsun :))

Kısacası 2 yılda dil, zeka ve beceri yönünden inanılmaz yol katettin. Aferin benim akıllı kızıma. 2 yıl önce söyleselerdi bunları inanmazdım belkide.

İYİ Kİ DOĞDUN, İYİ Kİ BİZİMLESİN KIZIM. SENİ ÇOK ÇOK ÇOOOOOK SEVİYORUZ!!!


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.